MacBook Pro near white open book

Jak napisać swój własny kurs?

Zanim stworzy się kurs, trzeba go napisać. Realizowanie zawsze opiera się na przygotowanym wcześniej scenariuszu, który nie może zawierać żadnych błędów merytorycznych. Pisanie kursu to często najtrudniejsza część jego powstawania. Trzeba przygotować w tym czasie cały plan, określić jego formę i zaplanować materiały dodatkowe. Jeśli na tym etapie zdarzą się potknięcia, będą one mocno odczuwalne w finalnym produkcie.

Pracę nad kursem zawsze trzeba zacząć od jego tematu. Jeden kurs powinien dotyczyć maksymalnie jednej dziedziny. Nie należy wykraczać poza jej ramy za pomocą dygresji, anegdotek czy powiązanych tematów. Następnie należy rozpisać go na kilka lub kilkanaście lekcji, o zbliżonym do siebie czasie. Każda z nich powinna uczyć nowych zagadnień i nawiązywać do poprzedniej. Poziom trudności musi być przesuwany stopniowo.

Każde zagadnienie musi być dokładnie wytłumaczone, a zadania praktyczne pokazane krok po kroku. Ich scenariusz również powinien być rozpisany, przynajmniej poglądowo. Kiedy zaczniesz nagrywać lekcja albo poprowadzisz spotkania online, musisz wiedzieć, co chce powiedzieć i o jakie punkty zahaczyć. Bez scenariusza można zupełnie odbiec od tematu, przez co kurs straci na merytoryce. Ostatnią, ale równie ważną rzeczą będzie określenie czasu trwania kursu. Trzymanie się go pomoże dokładnie wszystko zaplanować i zamknąć się w eleganckich i przystępnych ramach.